RSS

ehli beyte cehhennem haram mı kılındı

08 Şub

kımı saf niyetle kimi art niyetle diline bir hadisi dolamış şii propagandasına yardım ediyor.

hadis şu: (Allahü teâlâ, Fatıma ve nesline Cehennemi haram kıldı.) [Hakim, Taberani]

iyi biline ki;Bir hadisin kaynaklarda geciyor olmasi, istidlal icin yeterli degildir. Istidlal icin once sihhatinin arastirilmasi gerekir sonra neyin kastedildiginin tesbiti.

Hakimin zikrettigi hadis, bezzar, zehebi gibi alimlerin tespiti uzere sadece amr b. giyas kanaliyla geliyor ve bu sahis zayif bir ravi, buhariler bunun kanaliyla hadis rivayeti yapilmaz anlaminda munkerulhadis tabirini kullanir.. Darakutni de zayif der ve hakkinda kufeli sii bir hoca denildigi soyleniyor diyor..

Hadisin hukmu en hafif ifadeyle zayiftir, tek basina bir meselede istidlal edilemez hele ki bunun aksini bize bildiren ayetler, sahih hadisler ve itikad prensipleri varken..
Mesela muminun suresi 101.ayet kiyamette nesebin fayda vermeyecegini soyluyor.. Sahihi muslimde herkimi ameli geri birakirsa, nesebi onu ileriye goturmez diye gayet veciz hadis var..

Ornekler cogaltilabilir fakat biz muctehidmiyizki direkt ayet hadisten hukum cikartalim, o muctehidlerin isi. Biz mukallidlere dusen haddini bilmek ve o muctehidlere tabi olmaktir.

biz biliyoruz ki ehli sunnetin akidesinde boyle bir dusunce yoktur, aksine herkesin kendi amelinden mukellef oldugu vardir, ama bu dusunce sii dusuncede belki olabilir, o bizi ilgilendirmez.. Bizi ilgilendiren Efendimizi ailesine hurmette kusur etmemektir, ama bu onlarin Allaha hesap vermeyecegi anlamina gelmiyor..

 

Etiketler: , , , , , ,

Evet görüşünüzü alabilir miyim?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: