RSS

açık giyinmenin dini ve sosyolojik boyutu

29 Tem

Öncelikle belirtmeliyiz ki, ister kadın isterse erkek tarafından gelsin, taciz ve tahrik haramdır.
Câiz ve meşru olmayan cinsel zevk ve heyecandan, şehevî arzuları kamçılayan her türlü durum ve ortamdan uzak durmak gerekir. İslâm eğitiminin çok önemsediği ve öncelediği hedeflerden birisi budur. Haya ve iffeti korumayı ve kollamayı amaçlayan örtünme, bundan dolayı farz, açılıp saçılmak ise haram kılınmıştır. Ayrıca örtünme, kadının hem ruhen hem de bedenen daha huzurlu ve daha rahat yaşamasını sağlar. Aynı şekilde kadının örtünmesi, erkeğin de sağlıklı, mutlu ve huzurlu yaşamasına katkıda bulunur.

Yüce Rabbimiz şöyle buyurur:
“Ey Âdem oğulları! Size mahrem yerlerinizi örtecek giysi, süslenecek elbise yarattık. Takva elbisesi, işte o daha hayırlıdır. Bunlar Allah’ın âyetlerindendir. Umulur ki düşünüp ders ve öğüt alırlar”(A’râf 7/26).

Hz. Ebû Bekir’in kızı Esmâ (r.a) üzerindeki ince elbise ile Rasûlullah’ın (s.a) huzuruna varmıştı. Rasûlullah (s.a) ondan yüzünü çevirmiş ve şöyle buyurmuştu:
“Ey Esmâ! Kadın büluğ çağına eriştiği zaman, artık onun şu ve şu yerleri dışında bedeninin görülmesi uygun olmaz”. Rasûlullah (s.a) bunu söylerken yüzüne ve avuçlarına işaret etmişti(Ebû Dâvud, Libâs, 31).

Abdullah b. Abbâs (r.a) diyor ki: Fadl b. Abbâs, (hac esnasında Mina’ya doğru giderken) Rasûlullah’ın (s.a) terkisinde idi. Derken Has’am kabilesinden bir kadın fetva sormak için Rasûlullah’a (s.a) geldi. Fadl kadına, kadın da Fadl’a bakmaya başladı. Rasûlullah (s.a) Fadl’ın yüzünü eliyle çeviriyor ve
“Ey kardeşimin oğlu, bugün öyle bir gündür ki, gözü haramdan sakınan, dili ve mahrem yeri korunan kimsenin günahları affedilir” buyurdu(bkz. Nesâî, Menâsik 12; Muvatta’, Hac 97; İbn Huzeyme, Sahîh, IV, 261).

Kadınların örtünmesi konusunda Yüce Rabbimiz şöyle buyurur:
“Kadınlar başörtülerini yakalarının üzerine (kadar) koysunlar / örtsünler”(Nûr 24/31).
“Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (dışarı çıktıkları zaman) dış elbiselerini / örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınıp incitilmemesi (kendilerine sarkıntılık edilmemesi) için en uygun olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir”(Ahzâb 33/59).

Ebû Zekeriyyâ el-Ferrâ (v. 207/822) diyor ki:
“İslâm öncesi câhiliye devrinde kadınlar, başörtülerini arkalarına salıverirler, boyun ve yakalarını açarlardı. Bunun üzerine Müslüman kadınlar tesettürle emr olundular”.

Sonuç olarak giyinme ve örtünme, insana özgü bir şiardır, bir fazilet ve alâmettir. Müstehcenlik, açılma ve saçılma ise şeytanın telkin ettiği bir rezalettir.
Bilinmelidir ki, ahlâken düşük tipler, genellikle örtülü hanımlara sataşmaya pek de cesaret edemezler. Câhiliye toplumunda olduğu gibi açılıp saçılanlar ve kendilerini teşhir ederek yabancı erkeklere şık ve güzel gösterme zafiyeti (teberrüc: Ahzâb 33/33) olan kadınlar ise sataşmaktan ve laf atmaktan zevk duyan serserilerin tacizlerine daha çok maruz kalırlar.

http://www.haber7.com/haber/20110722/Dini-konularda-haddini-bilmek.php

 

Etiketler: , ,

Evet görüşünüzü alabilir miyim?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: