RSS

BOŞANIP İDDETİNİ DOLDURAN KADININ NAFAKA HAKKI VAR MI?

08 Tem

Kocası tarafından bâin talâkla üç defa boşanan kadın, iddet bekleme esnasında Hanefî mezhebine göre mesken ve nafaka hakkına sahip olur. Şâfiî mezhebine göre ise böyle bir durumda kadın yalnız mesken hakkını elde eder. Boşanmış ve bekleme süresini tamamlamış / iddetini doldurmuş olan kadının ise nafaka hakkı yoktur.Çünkü bu durumda olan bir kadın artık başka birisiyle evlenip ihtiyaçları karşılanabilir. Günümüz toplumunda “hem ayrılıp kurtulayım hem de nafaka ödeterek kendim için menfaat sağlayayım!” düşüncesine kapılan kadınlar vardır. Şüphesiz böyle bir niyet ve davranış yanlıştır.

Tabii, bu hüküm çocuğu olmayan kadınla ilgilidir. Ana babasının evlilik birliği sona eren çocuğun kime tevdi edileceğine ilişkin hukukî düzenlemede, velâyet ve hidâne (veya hadâne) diye iki görev ve sorumluluk ortaya çıkar.

Çocuğun nafakasının sağlanması (ilgili âyet için bkz. Talâk 65/6), her türlü tehlikeden korunup kollanması ve geleceğini ilgilendiren kararların alınması gibi konularda velâyet (yetki ve sorumluluk) babaya verilir. Hidâne ise, “küçüğün ve bu hükümde olan kimselerin bedenen ve ruhen gerektiği şekilde büyütülüp yetiştirilmesi, korunup gözetilmesi ve eğitilmesi amacıyla kanun koyucunun belli şahıslara tanıdığı hak, yetki ve sorumluluk” demektir. Hidânede kural olarak, anneye veya anne tarafına öncelik hakkı tanınır. Çünkü fıtrat itibariyle baba, çocuğun geleceği, onun maddi giderlerini üstlenme görev ve sorumluluğu, anne ise çocuğun bakımı ve terbiyesi konusunda maharet ve ehliyet sahibidir. Kuşkusuz bu iş bölümünün temelinde çocuğun bedenen ve ruhen en iyi şekilde yetişmesi yatar.

Süre olarak hidâne, “başkasının yardımına muhtaç olmaksızın, çocuğun kendi başına yiyip içebileceği, giyineceği ve temizliğini yapabileceği yaşa kadar” devam eder. Hanefîlere göre hidâne, erkek çocuğun yedi yaşına girmesiyle, kız çocuğun da bulûğa ermesiyle sona erer. Ancak veliler arasındaki iş bölümünde ortaya çıkan sıkıntı ve problemler karşısında hâkim, çocuğun yararına olan tercihlerde bulunup karar verebilir. Nitekim İmam Şâfiî’ye göre hidâneden sonra çocuk, ana babadan birisini tercihte serbest bırakılır.

http://www.haber7.com/haber/20110708/Dinimize-gore-misafirlik-kac-gundur.php

 
Yorum yapın

Yazan: 08 Temmuz 2011 in EĞİTİM, FIKIH

 

Etiketler: , , , ,

Evet görüşünüzü alabilir miyim?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: