RSS

Bir Hadis-i Şerif

10 Haz

“Allahım beni miskin olarak yaşat, miskin olarak canımı al ve miskinler zümresinde haşret!”diye yaptığı bir dua vardır Efendimizin. Ancak hadis kaynaklarında (Tirmizî, Zühd, 37; İbn Mâce, Zühd, 7)  yer alan bu duada geçen miskin kelimesi “mütevazı” anlamındadır. İbn Kuteybe’nin (ö. 276/889) ifade ettiği gibi, adeta Peygamber Efendimiz, Allah’tan kendisini cebbârlardan, tâğutlardan, mütekebbirlerden ve dünyevîleşen insanlardan kılmamasını ve onların zümresinde kendisini haşretmemesini istemiştir.

Bu hadiste geçen “miskin” kelimesi “fakir” diye de anlaşılmaz, anlaşılmamalıdır. Zira “Fakir iken seni zengin etmedi mi?” (Duhâ 93/8) buyuran Allah Teâlâ’ya “Allahım, fakirlik fitnesinden/imtihanından sana sığınırım” diye dua ve iltica eden Rasûl-i Ekrem, Allah’tan kendisini afif kılıp başkasına muhtaç etmemesini de niyaz eder (hadisler için bkz. Buhârî, Deavât, 39; Müslim, Zikir, 49, 72; Tirmizî, Deavât, 72; Nesâî, İstiâze, 17; İbn Mâce, Dua, 2-3; Ahmed b. Hanbel, I, 389).

Sonuç itibariyle, “Allahım beni miskin olarak yaşat, miskin olarak canımı al ve miskinler zümresinde haşret!” şeklindeki duasıyla Rasûl-i Ekrem’in, Rabbinden istediği miskinliğin fakirlik değil, tevazu, mahviyet, zühd ve kanâat ahlâkıdır.

http://www.haber7.com/haber/20110610/Cuma-namazi-kilamayan-ne-yapmali.php

 
Yorum yapın

Yazan: 10 Haziran 2011 in AHLAK, HADİS-İ ŞERİF, ZÜHD

 

Etiketler: , , , , , , ,

Evet görüşünüzü alabilir miyim?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: