RSS

İŞİNİZDE LİDER OLUN

30 May

Liderlik, görüşleri, eylemleri eğilimleri etkileme, yönlendirme ve yönetmedir.

Lider,

büyük çoğunluk tarafından izlenen kimsedir. Değişimi takip eden ve model alınan kişidir. Sözleri ve kararları ile ikna eden dürüst öncüdür.

Lider,

söz ve davranışlan ile çevresini umut yayan, harekete geçiren ve başladığı işi sonuçlandıran basiret ve vizyon sahibidir.

Lider,

zeki ve işini bilendir. İşin erbabını bir araya toplamayı bilen ve doğru işleri doğru zamanda uygulayan ve öncelikleri sıraya koyan kimsedir.

Lider,

fırsatları faydaya dönüştürmede icraatçıdır, uzmandır. Arzulanan sonuçlara ulaşmada başlangıçları iyi belirleyendir. O sonuçları tartışmaz, başlangıçları belirler.

Lider,

herkesin zorlandığı anlarda zor kararı verebilecek cesarete ve bilgiye sahip risk alan insandır. Pek çok kaza insan hatasından kaynaklanır. Gemilerin batışı, uçak,araba ve tren kazalarında in¬san unsuru her zaman ilk planda akla gelir.

Lider,

uçaktaki pilot, gemideki kaptan, trendeki makinist, sınıftaki öğretmen, okuldaki müdür, birlikteki komutan, dernekteki baş kandır. O parçalar ile değil bütünükonuşandır. Mutluluğu, ba¬şarıyı bütün olarak düşünen kimsedir.

Lider,

öncüdür, önderdir, kaptandır, koçtur. Tren katarında loko¬motiftir. O vagon ve römork değildir. Bakışları yenileyen, hedef¬leri belirten, ufuk tazeleyen, ilham veren heyecan katan moti- vatör bilge insandır.

Mevlânâ:’

“Sen anılması her zaman güzel iş yapan ve söz söyleyen kimse ol”

Lider,

insanlara öncülük etmek için, yanlarında yürür. Çünkü en iyi liderler varlıkları hissedilmeyenlerdir. Daha az iyisi insanların hayran olup övdükleridir. Daha da az iyisi insanların korktuklarıdır. İnsanların nefret ettikleridir. En iyi liderin işitamam olduğunda insanların diyecekleri şey şudur;

“Bunu biz yaptık”

 
Yorum yapın

Yazan: 30 Mayıs 2011 in GENEL

 

Evet görüşünüzü alabilir miyim?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: